  Den nye STILL GX smalgangstruck, der løfter 1350 kg op til 8,5 meters højde.

  STILL GX er den korteste smalgangstruck på markedet.

  EK-X er STILL koncernens nyeste plukketruck.

|
|
STILL koncernen, én af verdens førende udbydere af intralogistik, viser alle segmenterne indenfor de helt store smalgangtrucks på den kommende Industrimesse i Herning, der løber af stablen fra den 1. september til 4. september 2009.
Smalgangstruck er udviklet til at arbejde i meget smalle reolgange, og tilbyder særdeles højtløftende muligheder, som således effektiviserer håndteringen af paller på den mest rationelle måde.
Ofte kaldes de store kompakte lagre for ”pallehoteller”, fordi koncentrationen med mange tusinde paller på et sted, forudsætter specielt løfteudstyr til drift i meget smalle gange fra 1400–1800 mm gangbredde, med paller placeret i hver side hele vejen op, i mange meters højde.
Det er meget sjældent at én producent viser hele produktprogrammet, men ikke desto mindre trækker STILL alle flagskibene ud i Herning. Et væld af nyheder bliver præsenteret, herunder to ekstreme smalgangstrucks såsom STILL GX ”Man Down” og STILLs nye plukketruck EK-X.
Selv erfarne logistikchefer, der kender smalgangstrucks segmentet, vil kunne erfare de væsentlige produktnyheder, medens alle unge lagerchefer og kommende logistikchefer bør sikre sig et omhyggeligt kendskab til de forskellige håndteringsmuligheder, der hér bliver vist af STILL koncernen.
Håndteringen af paller i dette specielle segment, kan opdeles i tre forskellige typer smalgangstrucks med hver sin specialitet.
STILL MX-X er forsynet med en førerkabine, som er truckførerens arbejdsplads, og han kører således med op i højden (op til 15 meter). Denne type smalgangstruck ”Man Up” sikrer, at truckføreren både kan plukke enkelte varer samt håndtere en komplet palle på alle niveauer hele vejen op i højden. Segmentet omtales også populært som kombitruck.
Den helt nye STILL GX-X adskiller sig fra førstnævnte, fordi truckføreren forbliver placeret nede på trucken. Han kører ikke med op og håndterer således udelukkende paller. Denne type smalgangstruck ”Man Down” kan være meget interessant, da typen er væsentlig billigere end ”Man Up” segmentet. Naturligvis kommer der økonomi ind i billedet når nye investeringer skal planlægges. Derfor er det også vigtigt, at virksomheden nøje vurderer behovet for håndtering af varerne, da denne model samtidig er den korteste smalgangstruck, der kan fås på markedet. Således sikres mindre plads til hele lager layout.
Den næste produktnyhed STILL EK-X er det tredje segment, som udelukkende omhandler plukketrucks. Her er tale om en smalgangstruck, hvor truckføreren effektivt håndterer varer, der plukkes fra lagerhylder til pallen.
I alle tre tilfælde drejer det sig om den mest effektive lager layout, flest paller på mindst mulig plads. De mest effektive maskiner, som håndterer varer og paller på de mest rationelle betingelser.
|